Bir gün makyaj yapmak isterse

20141114_175227Bana babamdan geçen bir hassasiyet. Babam anneme özenip tırnağıma oje sürsem kıyameti koparır dövmekten beter ederdi. O tonton, kızını canından çok seven adam gider birden dünyanın en nemrut en asabi Deniz Yarbayı gelirdi karşıma. Makyaj ne kelime! Ondan alışkanlık hiç doğru bulmam çocukta makyajı ojeyi topukluyu “kadın gibi” görünmeyi. Hatta tüylerim diken diken olur.

Büyük tesadüftür ki meğer kocacan da nefret edermiş. Bir gün konusu açıldı, benim bu düşüncelerimden habersiz ilk tepkisi “döverim” oldu. Elbette ki dövmez ama babam da dövmezdi 🙂 Dövmekten beter etmek diye bişi var 🙂

Neyse uzun lafın kısası elbette seneye bilemedin öbür sene mutlaka Çonçik de isteyecek oje sürsün. Hiç şüphem yok. Dişi değil miyiz doğamızda var. Ve annemizi rol model alıyoruz, özeniyoruz. Burada önemli olan, o an geldiğinde bu durumu nasıl yöneteceğimiz.

Çocuklara bişi anlatırken (açıklarken) mutlaka istemediğimiz bişiden feragat etmek durumunda kalabiliyoruz. Çok kaba bir örnek vermem gerekirse daha ölümden bahsetmek istemediğimiz bir yaşta neden hızlı giden bir arabanın önüne atlamaması gerektiğini kibarca “çünkü ölürsün”le açıklamak zorunda kalabilirsin. Çünkü açıklamazsan durumun ciddiyetini anlamayabilir. Ama açıklarsan da çocuk ölüm korkusu yaşayabilir. Ama yapacak bir şey yoktur. Fayda zarar analizini iyi yapmak gerekir.

bu konuda da bir gün kızım 5 yaşında ojeyle karşıma gelse veya rujla ne yaparım diye düşündüm. Fazla değil öyle yarım dakika bir dakika. Elbette sapık insanlardan, sübyancı ruh hastalarından bahsedip kızımın ruh sağlığını bozamam; peki ona nasıl açıklayabilirim? Çünkü kızım anasına çekmişse “yapma/etme” ona yetmez, sebebi anlatılmadığı müddetçe. Aklına yatması lazım. Benim de bu yarım bir dakka sonra ilk aklıma gelen şöyle söylemek oldu:

“Kızım dünyamızda ne yazık ki kadınlara şiddet uygulayan, onları döven, çok ağlatan erkekler de var. Sen oje/ruj vs sürdüğünde seni kadın zannediyor çünkü bunlar kadınlar içindir çocuklar için değil. Ve o zaman öyle kötü insanlar sana da vurabilirler seni üzebilirler. Sen de daha küçük olduğun için kendini koruyamazsın. O yüzden bunları büyüyüp çok güçlendiğinde kullan olur mu?” Biliyorum yine zarar. Ama en az zararlı anlatım sanırım bu. Neyse ki üzerine düşünecek iki senem var kafadan..  Belki o zaman daha korlutmayan açıklamalar bulurum.

ama biraz da korkmalılar diye düşünüyorum. Sonsuz bir güvende olduklarını hissettirerek onu büyütemem. Kötü insanların varlığını bilmeli ki ona öğreteceğimiz durumlarda gelip süper kahramanı babasına anlatabilmeli. Bu süper kahraman hikayesini de bilahere anlatırım. Sevgiler

Speak Your Mind

*