Bebeğini yeni kucağına almış lohusa anneler için – 30.8.2013 tarihli yazım

lohusa2

 

 

Sevgili Anne-Baba adayı arkadaşlarım,

O müthiş yavruyu kucağınıza aldığınız ilk günler sizi bir takım ciddi zorluklar bekleyebilir. O günlerde size “aaa bu bebek niye böyle ıyyy” diyen insanlar olabilir. 3 aylık tecrübemle söylüyorum ki yaşadığınız her şey normal, ağlaması normal, uyumaması normal, siz normalsiniz, güzel /sağlıklı bir gebelik geçirdiniz ve bebeğiniz son derece sağlıklı. Huysuz da değil. Herşey ama herşey normal. Çok rica ediyorum canınızı sıkmayın, sizi kötü hissettiren herkesten itinayla uzak durun! En yakınınız bile olsa!.. Sizin mutlululuğunuz ve huzurunuz, bebeğinizin mutlulugu ve huzuru.. Zaten hamilelik ve doğum yorucu bir şey, bir de üstüne bu tür şeylerle uğraşmayın. Sabredin. Bilin ki o zor dönem geçecek, o bebek ağlamak yerine gülmeye başlayacak, uyumaya başlayacak. Elbette zorluklar hiç bitmeyecek ama yenidoğan zorluğu geçecek arkadaşlar..

Üzülmeyin, gücünüzü toplayın ve sabredin. Bebeğiniz uzun bir yoldan geldi ve dünyası çok ciddi değisti. Kapkaranlık bir dünyadan ışıklı bir dünyaya, suyun içinden havaya geldi. Yediği önünde yemediği arkasındayken 7/24, şimdi derdini anlatabileceği (açım, uykum var vb.) tek araç: ağlamak! Sizi de kendisinin bir uzantısı görüyor ve bu en az 3 ay devam edecek. Konuyu uzatmak istemiyorum fakat bilim adamları tarafindan bu donem 4.trimester olarak adlandırılıyor, aslında hala sizin karnınızda olma ihtiyacı olduğu bir dönem. (Bu uzun bir konu o nedenle kısa kesiyorum, bilin yeter) O nedenle gak dese emzirin guk dese emzirin. Emzirmek en az süt vermek kadar önemli başka bir amaca daha hizmet ediyor: bebeğin kendini güvende hissetmesine -ki yeni dünyasinda buna çok ihtiyacı var- ve sevildiğini hissetmesine! Kulaklarınızı ve evinizin kapısını bu moral bozucu arkadaşlarınıza/ akrabalarınıza kapayın (çok ciddiyim arkadaşlar, basiretiniz bağlanmasın, ayıp olur demeyin. Lohusayken bile fazla düşünceli olmaya çalışıyoruz. Lohusa olmayan biraz düşünceli olsun, ağzından çıkana, üslubuna dikkat etsin bi zahmet) ve bebeğinize bu yeni dünyasinda maximum desteği verin. Ha bir de tecrübelerden faydalanın elbette ama içgüdülerinize kulak verin. Gördüm ki en büyük pişmanlıklarım içgüdülerimi değil birilerinin tecrübelerini dinleyerek yaptığım şeyler hakkında. Unutmayın her bebek farklı! Her!

Son olarak tekrar ediyorum: bebeğiniz son derece normal ve sağlıklı. Allah hepimizin bebeciklerini nazardan beladan korusun! Amin. Sevgiler..

Speak Your Mind

*