Bebeğim ya havale geçirirse

DSC00885Şimdi bunu düşünmeye başladım! Ateşi mi var Deniz’in? Hayır yok çok şükür. Fakat geçtiğimiz hafta Kızıltoprak ışıklarda bir kadının bebeği havale geçiriyordu. Ben dişçiden çıkmış ağır bir operasyon geçirmiş eve dönerken bu olaya denk geldim. Meğer bebek ateşlenmiş, doktorla konuşmuşlar randevulaşmışlar, doktoruna giderken bir anda havale geçirmeye başlamış. (Ben bu hikayesini sonradan öğrendim, anlatacağım.) Anneanne soğukkanlı ama çaresiz, anne çılgına dönmüş bebeğim ölüyor yardım edin diye feryat figan, bebek ise tarif etmesi güç bir haller içinde korkunç. Evet bir anne olarak bu tabloyu, bebeğin durumunu korkunç olarak özetleyebilirim.

Geçtiğimiz aylarda, Deniz’in aylık rutin kontrollerinden birinde, nereden açıldıysa konu açılmıştı ve doktorumuz olur da bir gün karşılaşırsanız korkmayın, çok korkunç oluyorlar diye bizi uyarmıştı. Bir gün bir hastası muayene odasında doktorumuzun kollarında geçirmiş havale. Sanırım bebeği havale geçirenlerin içinde en şanslı annelerden biri olsa gerek o anne. En azından yanında doktoru var, çaresiz değil.

Bu anneyi bir görseydiniz.. Feryat figan.. Bebeğim ölüyor, yardım edin, nefes almıyoor, hastane nerede.. Gözümün önünden gitmez görüntüsü. Herkes kadının etrafında toplaşmış seyrediyor. Hastane nerede diye soruyor, çok yakın bak şurası hastane diyorum ama duymuyor ki bebeğim ölüyor yardım edin diyor sürekli.. Ağlıyor.. Bir an dişimin ağrısını falan unuttum bana bir güç geldi. Kimsenin aksiyon aldığı yok. gittim taksiyi durdurdum, onları taksiye bindirdim. Taksi şoförüne acil Florance Nightingale’e götürün dedim. Ama anne siz de gelin dedi bana ağlarken. Hemen bindim ön koltuğa. Kadın arkada ağlıyor, ben hem kadına korkmayın diyorum hem şoföre geç, git, dön yapıyorum sağ elimi çıkarmışım camdan arabaları durduruyorum falan.. Neyse hemen acile gittik. Bebeği (ismi Alin) soydular. Bir tek body’siyle kaldı. Anne yine çok telaşlı, elimi tutuyor sımsıkı, yine aynı sözcükler.. Bebeğimin beynine oksijen gitmedi, bebeğimin beynine oksijen gitmedi.. Neyse ilk müdahalelerden sonra 1.kata çıkardılar acilden ve oksijen maskesi taktılar. Herşey yavaş yavaş yoluna girdikten, anne sakinleştikten sonra geçmiş olsun diyerek aralarından ayrıldım. Geldim açılmayan çenemle öpemesem de sarıldım kızıma..

Peki ne yapmak lazım bebeğimiz, çocuğumuz havale geçirirse? En zorundan ama en önemlisinden başlayayım: Telaş yapmamak, sakin olmak lazım önce! Sonra çocuğu soymak lazım. Serinletmek serin havlularla, soğuk bezlerle belki. Havale geçici bir durum ve muhtemelen 5 dakika içinde geçecek ve çocuk normale dönecek. Suni solunum vs yapmaya kalkmayın. Geçecek.. Geçecek.. Eğer havale 10 dakikadan fazla sürüyor ve arka arkaya tekrarlıyorsa o zaman tehlikeliymiş. Havaleden sonra mutlaka doktoruna veya en yakın hastaneye götürmeyi de ihmal etmeyin. Havale geçiren çocuğun beyninin zarar göreceği inancı çok yaygın, böyle biliriz fakat bu çok nadirmiş. Beni rahatlatmak için miydi bilmiyorum ama doktorumuz o sohbette havale geçirirkenki o bayılmayı, bebeğin şalterleri bir süreliğine kapattığı şeklinde düşünmemizi söylemişti. Yani vücut kendini korumaya alıyor, beyin zarar görmüyor şeklinde. Benim evhamımı gidermek, rahatlatmak için söylemiş olma ihtimali çok yüksek ama olsun, onu da yazayım istedim.

Çok kısa bir zaman içinde Dr.Tuna Gül Han‘ın mammamiapelin okuyucuları için yazdığı yazı yayında olacak.

Speak Your Mind

*