Televizyon tehlikesi

Deniz 28082013Bu da hassas olduğumuz konulardan biri ve uzun zamandır bu konuda yazmayı çok istiyordum. Ülkenin gündemine öyle kaptırdık ki kendimizi -çok doğal olarak- bu konuda gündemin içinde kaynadı. Deniz doğduğundan beri (aslında daha çok ben lohusalık ezikliğimi atlatıp kontrolü elime aldığımdan beri diyelim çünkü ilk günler ne yazık ki eve gelip giden misafirlerimin açmışlığı olmuştu) bizim evde televizyon kapalıdır. Deniz gece uykusuna yattıktan sonra açılırsa açılır. Bahsettiğim gibi bu konu da hassas olduğumuz konulardan biri. Olay radyasyon değil hiç bir zaman olmadı. Beynine radyasyonu dayanamadığın müddetçe o konuda aşırı bir hassasiyetim yok. Mümkün olduğunca iphone’dan ipadden uzak tutmaya çalışıyorum ayrı fakat çok hassasiyet göstermiyorum. Bazen gönlü olsun diye 30 sn iphone’u ağzına sokmasına, dişini kaşımasına müsade ediyorum örneğin 🙂 Kısaca derdim radyasyon değil televizyonda. Sadece televizyon izleyen çocukların şapşallaştıklarına tanık oluyorum. Bir ara bir arkadaşımız televizyona çıktı ve Deniz’in yanında 3-4 dk kadar tv açmak zorunda kaldık ve Deniz’de de o ağzı açık, hayretler içinde fakat şaşkın/salak bakışı gördüm. Bilim adamları da bas bas 2 yaşın altında çocuğa TV izletmek çocuğun hem zihinsel, hem fiziksel, hem duygusal gelişimi için çok tehlikeli diyorlar. Faydalı sandığınız programları izlettirmenin bile faydasından kat kat daha çok zararı var. Lütfen siz de izlettirmeyin. Nereye kadar dayanırsanız dayanın ama lütfen dayanın.

Benim arzum 3 yaşına kadar izlettirmemek. Ne kadar başarabilirim bilmiyorum. Ama başarabildiğim yere kadar başaracağım. Sonrasında da zaten sınırlı bir şekilde izleyecek.

Lütfen arkadaşlar.. Çağımızın teknolojik nimetlerinin bebeğimize zarar vermesine izin vermeyin. Algıları çok açık ve inanılmaz hızlı öğreniyorlar. Televizyonu keşfetmelerini sağlayarak gelişimini duraklatmayın. Televizyonu değil, emeklemeyi, ayakta durmayı, koltuğa tırmanmayı, sandalyelerin altından kafasını vurmadan geçmeyi, alkış yapmayı vs vs keşfetsin hızla. Diyeceksiniz ki tv izleyen çocuk sanki bunları yapmıyor mu? Elbette yapıyor, o nedenle cümlenin sonuna “hızla” kelimesini eklettim. TV izletmezseniz tüm gelişimini çok daha hızlı yapacaktır, ben buna inanıyorum. Televizyonda zararsız sanarak izlettiğiniz şeylere ne anlamlar yüklüyor ve beyninde nasıl kodluyor bilemezsiniz. Belki çok masum şeyleri farklı şeylerle ilişkilendirip korkuyor bile olabilir ve gece rüyasında ağlamasına sebep oluyor bile olabilir..

Tüm bebeklere sağlıklı upuzun bir ömür dilerim.

Allah onları korusun!

1390480_605630322835122_1068095039_n

Speak Your Mind

*