I’M AN AQUA BABYYYYYY!…

 

aquaAqua babies hamileliğimden beri istediğim bir şeydi. Hamileliğimin ilk haftalarında kuzenim, o zamanlar 5 aylık olan oğlunu götürüyordu ve anlatmıştı keyifle.. Suyu çok seven anne –baba adayları olarak çok ilgimizi çekmişti.

Aqua baby’e  çocuk doğar doğmaz götürebiliyorsunuz. Cidden.. Abartmıyorum, 40ı çıkmadan evden çıkarmayan insanlar olduğu gibi bırak evden çıkarmayı aqua baby’e götüren ebeveynler var. Bebek senin karnında suyun içinde yaşamaya alışkın olduğu için, yeryüzündeki ilk haftalarında aylarında da suyun altında nefesini tutmakta zorluk çekmiyor. Üstelik o günlerini hatırladığı için midir bilinmez pek de seviyorlar. Aylar geçtikçe doğuştan gelen bu yetisini kaybediyorlar. O nedenle biz 2 ay civarı başlamak istiyorduk. Doktorumuz 4.ay aşılarını da olsun öyle götürün boşver dese de pek tatmin olmamış epey bir takipte kalmıştık Aqua Baby’yi. Ancak bir şekilde program açıldı biz Bodrum’a gittik, döndük araya bayram girdi seyran girdi vs anca bizim katılabileceğimiz program açıldı! Bugün (3 Kasım 2013) de ilk dersimize gittik.

Önce biraz Aqua Baby nedir bilgi vereyim. Aqua Baby aslında Amerika’lıların işi, yani dış mihrakların oyunu da diyebiliriz 😛 Adamların villamsı evlerinin havuzuna bebekleri düştüğünde ölmesin diye (çünkü havuzlu evleri sebebiyle boğulup ölme oranları çok yüksek onların) böyle bir eğitim başlatmışlar. Bu eğitimler sayesinde bebeği önce suya alıştırıyorlar ve su altında nefesini tutmasını öğretiyorlar. Bebek bu noktada hiç zorlanmıyor. Çok ender de olsa su yutabiliyor, onda da “afiyet olsuuuuuun” diyoruz.. 🙂 İkinci aşamada su üstüne çıkmayı öğreniyorlar. Daha sonra su üstüne çıkıp sırt üstüne dönmeyi ve sonra da ağlayarak yardım çağırmayı..

Bkz. Aşağıdaki video. 36.saniyesinden itibaren izleyin. Aylar evvel sadece 36.saniyeden sonraki bebeğin olduğu başka bir videoya rastlamış ve izlerken bebek havuza düşünce çok korkmuştum. Allah’ım ne büyük tehlike! demiştim.  Buyrun izleyin:

Bir ders bu programa katılmış bir anne olarak söyleyebilirim ki çok keyifli bir aktivite. İlk ders çoğu bebek ağlayabiliyor ama öyle ders boyunca ağlama falan değil. Atıyorum bir an su yutuyor, mızıldanıyor 5-10 sn o kadar. O da çok normal. Genelde çok seviyorlar bu aktiviteyi. Bizimki bu ders hiç mızıldanmadı, pek sevdi. İnşallah bundan sonraki derslerde de daha da çok eğlenir.

Her bir kur 5 ders ve dersler haftada bir yarım saat. Anlayacağınız çok kısa bi aktivite. Hatta en fazla yarım saat. Mesela bu ders 20dk sürdü.

Aqua babies ile ilgili yayınlanmış bir haberi de buradan izleyebilirsiniz.

Ha bu arada aqua toddler diye bir şey de var, büyüyünce ona da götürmek istiyorum inşallah.

Allah sağlık ve para versin de bebeğimiz keyifle büyüsün..

 

 

Speak Your Mind

*